Studio Fotograficzne Lublin – fotografia reklamowa i lotnicza »

Masthead header

RODZINNE WARSZTATY FOTOGRAFICZNE

Warsztaty fotograficzne dla całej rodziny. Zabawa w sesję zdjęciową w profesjonalnym studiu fotograficznym. Pomysły na aranżacje i kompozycje portretu rodzinnego z pomocą i wskazówkami profesjonalnych fotografów

 

O Kolorach Kultury

Cykl Rodzinnych Warsztatów Aktywizacji Kulturalnej i Odpowiedzialnego Rodzicielstwa „Kolory Kultury” poświęcony jest metodom kreatywnego spędzania wolnego czasu dzieci i rodziców. Organizatorem Kolorów Kultury jest Stowarzyszenie Grupa Projekt, które realizuje program dzięki wsparciu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. Bezpłatne zajęcia kierowane są do całych rodzin, mieszkańców Lublina i Lubelszczyzny. Projekt trwa od czerwca do listopada 2011 roku.

 

Portretowanie naszych pociech to niełatwe zadanie. Mamy przecież do czynienia nie tylko z obiektem rodzicielskiej miłości, ale przede wszystkim z bardzo trudnym modelem, który niekoniecznie musi być zainteresowany pozowaniem przed obiektywem.

Wprawny fotograf dziecięcy oprócz swojego fachu, musi być także dobrym psychologiem. Umiejętność nawiązania kontaktu z dzieckiem i stworzenie odpowiedniej atmosfery podczas sesji to nie lada sztuka. Generalna zasada jest taka, by czas spędzony w atelier fotografa był dla dziecka formą zabawy i zdobywania nowych doświadczeń. Słowem: musi być ciekawie, bo tylko tak możemy uzyskać wymagane skupienie i zaangażowanie malucha.

Bardzo odpowiedzialne zadanie mają tutaj rodzice. Dziecko nie może odczuwać w żaden sposób presji. Rodzice często zapominają o roli swojego dziecka, a skupiają się na efekcie – zdjęciach, które muszą być rzecz jasna najładniejsze ze wszystkich. A przecież nawet najlepszy fotograf nie ukryje zdenerwowania i złego samopoczucia swojego modela. Aby uniknąć katastrofy i frustracji najpierw staram się rozmawiać z rodzicami i ustalić reguły na początku sesji: w atelier rządzi fotograf, a najważniejszy jest nasz mały model czy modelka. Taki układ sił to już połowa sukcesu i gwarantowane miłe wspomnienia na lata.

W naszym codziennym życiu jest wiele chwil wartych uwiecznienia – odrobina cierpliwości i czujnej obserwacji wystarczy, by zrobić piękne zdjęcie. Starajmy się przede wszystkim „wyłapywać” momenty, w których dziecko nie wie, że jest fotografowane – spontaniczna radość na widok prezentu, skupienie w zabawie, przytulanie i chwile czułości wobec bliskich.

Ale warto też spróbować fotografowania pozowanego. Przede wszystkim nie zmuszajmy dzieci do zdjęć, kiedy nie mają na to ochoty. Starajmy się stworzyć z domowej, rodzinnej sesji fajną zabawę , w której na równi współpracować będzie fotograf i jego model.Oczywiście trzeba mieć najpierw pomysł na zdjęcie. Tu nie ma żadnych ograniczeń. Możemy zaaranżować sesję w różnych klimatach, np świąteczno-mikołajową, wiosenno-wielkanocną, bajkową a może piżamową.  Zwracajmy tylko uwagę, czy na naszym „planie zdjęciowy” nie ma przedmiotów, które popsują całą kompozycję np. kabli, zagiętych dywanów, pilotów itp.  Dzieci uwielbiają przebierać się i odgrywać różne role. Sesja fotograficzna może być więc zabawą w teatr. Podczas przedstawienia nasza córeczka czy synek mogą występować na scenie jako wróżka, królewna, pirat, czy kierowca rajdowy. W ten sposób nie tylko sprawimy, że dziecko będzie zachowywać się naturalnie, ale będzie miało dużo frajdy.

Do portretów warto wybierać jednolite, gładkie tła, na przykład ściany, mury, niebo z chmurkami, trawnik, łąka. Takie zdjęcia dzięki swojej prostocie i oszczędnej aranżacji pozwalają wydobyć portretowaną osobę, podkreślić jej charakter, nastrój i emocje. Starajmy się rozmawiać z dzieckiem na różne tematy, które pozwolą wczuć mu się w odpowiedni nastrój, ale również, by przez rozmowę odwrócić uwagę od samego fotografowania, by uniknąć sztucznych póz i min, a także zniwelować tremę.

Dzieci pięknie pozują ze swoją ulubioną zabawką, przytulanką czy ukochanym zwierzątkiem domowym, ale też z rodzicem, babcią czy rodzeństwem. Nawet najbardziej nieśmiałe dziecko chętniej fotografuje się w towarzystwie niż samo – jest mu raźniej i czuje się bezpiecznie. Podczas sesji zawsze trzeba zwracać uwagę na upływ czasu. To, co dla dorosłych jest tylko kwadransem, dla dziecka może być godziną. O ile z dorosłej zmęczonej modelki możemy mieć pożytek ( specyficzne spojrzenie, wyraz twarzy itp) tak zmęczonemu dziecku, możemy tylko zaproponować odpoczynek i dobranockę.

 Wojtek Kornet

Polecam też lekturę wywiadu którego udzieliłem dla portalu ŚWIAT OBRAZU, opowiadam tam min. o fotografii dziecięcej.

19 listopada dwóch zawodowych fotografów z WiP Studio w Lublinie – Wojtek Kornet i Piotr Pakuła – pokażą,jak profesjonalnie aranżuje się sesje zdjęciowe w atelier. Zapraszamy!